Fantastická motokárová sezóna Valtera Vlka / A fantastic karting season for Valter Vlk

Kartingová sezóna 2014 / 2015 je u konce a přichází čas vyhodnocení. Pro Valtera Vlka byla tato sezóna snová. Jezdec, který v loňském roce vyzkoušel poslednách pár závodů, začal na jeho konci vystrkovat zoubky a nakonec dokázal urvat 6. místo ve Vysokém Mýtě a 4. místo v Chebu. Pak nastal čas na náročnou zimní přípravu pod vedením Michala Šťastného spolu s tréninkovým partnerem Sébastienem Šťastým, vítězem Karting Cupu 2014. Svůj talent ukázal Valter poprvé naplno v zimním závodě Kočka Cupu, kdy za extrémních podmínek -10 stupňů a zmrzlé zledovatělé trati dokázal po takticky vyspělém výkonu zvítězit a vyhrát tak svůj první závod. To ho motivovalo k dalšímu úsilí a už v průběhu zimy se ukazovalo, že soupeři musí s Valterem v roce 2015 vážně počítat.

Na první závod v Chebu přijel Valter patřičně motivovaný a výsledkem bylo těsné druhé místo se ztrátou několika tisícin vteřiny. Následoval další závod v Chebu, kde Valter uspěl v kvalifikaci, ale vinou opakované technické závady neodjel poslední jízdy. Jak se ukázalo, rčení co tě nezabije, to tě posílí, platí v motorsportu dvojnásob, protože hned následující závod ve Vysokém Mýtě Valter vyhrál a stal se tak historicky nejmladším vítězem závodu Mistrovství ČR v kategorii Školní 50. Následovala dvě vítězství v Písku, která znamenala opět zápis do „knihy rekordů“, Valter se stal nejmladším držitelem hattricku. Následovalo další vítězství v Chebu, díky čemuž drží Valter také rekord v počtu vítězství v řadě, který ještě okořenil suverénně nejrychlejším rekordem okruhu ve své třídě. Závody v Sosnové byly pro Valtera příznačně smolné, pokud se tedy dá druhé a třetí místo za smůlu považovat. Možná ano, protože Valter vyhrál jednu kvalifikaci a zajel nejrychlejší kola závodů a všech jízd, přesto mu nebylo souzeno zvítězit, ale v životě platí různá pořekadla, a tak ke konci sezóny se osud rozhodl, že všeho moc asi škodí, takže v posledním závodě ve Vysokém Mýtě Valtera po vítězství v první a druhé finálové jízdě sestřelil tři kola před cílem soupeř a bylo z toho páté místo.

Důležitější než výsledky jsou však nabrané závodnické zkušenosti a potenciál růstu do budoucna. Ten Valter jednoznačně prokázal, když během závodů v Sosnové si v pátečních trénincích vyzkoušel motokáru kategorie Baby 60, se kterou bude startovat v příštím roce, a hned první den bez jakýchkoliv zkušeností s novým strojem dokázal v tréninku dojet třetí.

V motorsportu se také často říká, že zejména u mladých závodníků je především třeba zaujmout. To se Valterovi rozhodně podařilo. Byl pozván na závody anglické Formula Kart Stars, jediné motokárové série na světě s podporou F1, jejímiž partnery jsou šéf F1 Bernie Eclesstone, úřadující mistr F1 Lewis Hamilton a několik týmů F1 včetně Red Bull, Williams, Lotus a Toro Rosso. Při té příležitosti také navštívil stáj F1 Force India nebo slavnou TV Show TopGear a setkal se i se samotným Stigem. Navštívil také Německo, kde na pozvání Technického muzea v Sinsheimu absolvoval focení s vozem Brutus známým právě z TopGearu, či s monopostem Michaela Schumachera, který Schumacher řídil během jeho prvního závodu v F1. V České republice potěšil zájem médií a setkání s významnými závodníky jako třeba s mistrem Evropy v Rallye Janem Kopeckým nebo ex-pilotem F1 Tomášem Engem. Na konec roku se chystá ještě jedno opravdu velké překvapení.

Poděkování patří především Michalu Šťastnému za koučing a technickou přípravu, šéfovi týmu HKC Racing a jeho HKC Akademii Ivanu Houzákovi za poskytnuté zázemí a podporu, Sébovi Šťastnému za cenné kilometry a sparring v tréninku a respekt patří také všem soupeřům, které Valter v průběhu sezóny na trati i mimo ni potkal, jakož i všem pořadatelům a organizátorům soutěží a v neposlední řadě také Autoklubu ČR za upomínkové předměty pro anglické partnery z Formula Kart Stars.

:::

2014/2015 karting season is over and the time has come for evaluation. For Valter Vlk was this season just like a dream. Driver, who entered last few races in a previous season, made it to 6th place in Vysoké Mýto and 4th place in Cheb. A tuff winter training followed. Valter was coached by Michal Šťastný and practiced with Séba Štastný, 2014 Karting Cup champion. Valter showed his talent on Kočka Cup, a chilly winter race on snow and ice, where he managed to win for the first time. That motivated him for more training and it became obvious already durring the winter that in 2015 the competition must seriously count with Valter.

On the first race in Cheb Valter finished second by tens of seconds pace. Next race in Cheb he did well in qualifying but due a technical failure he did not enter the race. On the very next race in Vysoké Mýto, he has returned even stronger, he won and became youngest 50cc winner ever. Two wins in Písek followed. Valter scored another record by becoming a youngest hattrick winner. Then after another victory in Cheb has Valter become a winner of the most races in a row in his class ever. He also recorded a top lap ever in Cheb. Two following Sosnová races brought second and third place due to collisions caused by opponents, but Valter still won one qualifying and recorded best laps in all races. During last race in Vysoké Mýto Valter won first two race but in superfinals he was hit from behing by oponnent and he finished fifth.

More important than results is the experience he gained and potential for the future growth. Valter showed his skills during Sosnová race where he tested the 60cc class and after 5 stints in this class without any previous training he was third of all.

It is also important in motorsports to make some spin and gain interest. Valter visited the only F1 supported karting series worldwide Formula Karts Stars in England. He also visited F1 Force India headquarters nad TopGear including famous Stig. In Germany he visited Technical museum in Sinsheim and made a photo session with Brutus known from TopGear and Michael Schumachers first F1 car. At home Valter received a large media attention and met some great racers including Rally European Champion Jan Kopecký or ex F1 pilot Tomáš Enge. There is more to come before the end of this year.

Thanks go to Michal Šťastný for coaching and technical support, HKC Racing boss Ivan Houzák, Séba Šťastný for beeing a great training partner, respect to all competitors and thanks to Autoklub ČR for memorabilia to FKS.

:::

Více info na Facebooku / More info on Facebook

http://www.facebook.com/valtervlk

:::

Zpět na úvodní stranu / Back to the home page

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s