Smůla se v Sosnové na Valtera Vlka znovu přilepila / Unlucky weekend in Sosnová

Valter Vlk skončil třetí v závodě Mistrovství České republiky v kategorii Easy 50 v Sosnové. Přitom od vítězství ho dělilo jen několik metrů, ale smůla, která se na něj přilepila v Sosnové už minulý týden, bohužel dolů nešla ani tentokrát. Více než útěchou je však skvělé třetí místo ve vyšší třídě Baby 60 z pátečních tréninků a čas, který by odpovídal 6. místu v sobotní kvalifikaci. Valter přitom jel v šedesátce svůj první trénink.

V sobotu už opět usedl do padesátky. Ranní tréninky s přehledem ovládl. Před obědem se závodníci od ředitele závodu dozvěděli, že Autoklub ČR ve čtvrtek schválil zásadní změnu pravidel, a že třída Easy 50 bude poprvé v historii dovažována do váhy 68 kg. O úpravu pravidel požádal promotér závodů a rozhodnutí autoklubu mělo být dle ročenky kartingu na rok 2015 vyvěšeno do pátku 12 hodin na nástěnce na závodech, kde však v sobotu nebyla a ředitel závodu roznášel nová pravidla osobně k jednotlivým jezdcům.

Je s podivem, že promotér o této skutečnosti neinformoval 14 dní předem, tedy v době, kdy o změnu pravidel požádal, na svých webových stránkách, a stejně tak je zvláštní, že Autoklub ČR schválil toto pravidlo narychlo, když by jistě bylo vhodnější, aby účastníci závodů byli informování včas a nové pravidlo se zavedlo až od dalších závodů ve Vysokém Mýtě.

Valter je nejlehčím ze však závodníků a tak je logické, že byl změnou pravidel postižen nejvíce. Autoři nových pravidel a ti, kteří ji schválili, však zcela opomněli zásadní skutečnost, kterou je bezpečnost závodníků, protože rozdíl několika kil váhy, kterému musí závodníci nyní čelit v případě nárazu, je zcela zásadní, a v kategorii, která má být především o prvních krocích v kartingu, je dovažování naprosto nesmyslné.

V souvislosti s tím, že Valter po celý víkend na své motokáře závodil na předním nárazníku s nápisem „19 Vaneska“, na podporu Vanesy Vlnaté, která měla minulý týden v Sosnové nehodu, což učinil jako gesto ke svému týmovému kolegovi z HKC Akademie Sébastienu Šťastému, který s tímto nápadem přišel, avšak závodů se nemohl pro nemoc zúčastnit, je zvyšování váhy u kategorie Easy 50, která se jinak nazývá také Školní 50, vskutku zarážející.

Valterovi jsme tedy do káry naložili 4 kilogramy navíc. Výsledkem bylo, že Valter vyhrál první měřený trénink s půlsekundovým náskokem, stejně jako dopoledne a dokázal tak, že je nejrychlejší, i pokud dostane závaží, a že jeho odstup na soupeře se tím nijak nezmění.

Avšak vzhledem k výše uvedenému a výsledkům pátečního tréninku v jiné kategorii, jsme se rozhodli druhého měřeného tréninku nezúčastnit a odjeli jsme v tropickém počasí raději k vodě.

Před následující kvalifikací bohužel došlo k závadě na motoru, se kterým Valter vyhrál první měřený trénink a motor se nám podařilo nastartovat až díky skvělé práci našeho mechanika Michala Šťastného těsně před kvalifikací. V kvalifikaci se bohužel ukázalo, že motor sice jede, ale o dvě až dvě a půl sekundy na kolo pomaleji než předtím. Valter dokázal celou kvalifikaci „držet na zádech“ dva soupeře, kteří „umí“ zajet o dvě sekundy rychleji, výsledkem nakonec bylo 6. místo, což je nejhorší výsledek kvalifikace letos.

Po nočním maratonu mechanika Michala Šťastného za přispění celého týmu HKC jsme šli do nedělního ranního warm-upu s vírou, že závada byla odstraněna, ale opak byl pravdou a Valter dosáhl až 7. nejrychlejšího času. Proto jsme se rozhodli pro riziko a nasadili jsme motor, který v sobotu dopoledne fungoval dobře, ale odpoledne už nenastartoval. Risk se však vyplatil. Valter v 1. závodě vypálil z 6. místa jako blesk, předjel všechny soupeře a brzy už se dotáhl na první dva. Do cíle už ale zbývalo jen málo, a tak bylo 3. místo na trati, kde se prakticky nedá předjíždět, velkým úspěchem.

Do druhého závodu Valter opět startoval dle výsledku kvalifikace, tedy na 6. místě. Opakoval se stejný scénář, ale Valter dokázal poskočit ještě o jednu příčku výš a v cíli byl druhý. Naše naděje, že vyhrajeme za Sébu pro Vanesku, začala svítat.

Do superfinále startují jezdců na základě výsledků kvalifikace a dvou předchozích jízd. Valter startoval na třetím místě. Diváci mohli sledovat strhující bitvu mezi Janem Čermákem, Valterem a Tomášem Filipenským. Valter dokázal Honzu poměrně brzy předjet na brzdy a tlačil se na Tomáše. Tomáš však už v minulý týden v Sosnové ukazoval, že tříleté zkušenosti a účast ve třech šampionátech během jedné sezóny je oproti sedmi absolvovaným závodům Valtera jasnou výhodou. Valter i přesto, že byl zároveň pod těžkým tlakem Honzy dokázal Tomáše dojet a do posledního kola trpělivě čekal na Tomášovu chybu a šanci k předjetí. Tomáš je však velezkušený závodník. Valter se proto rozhodl zcela v souladu s předem dojednanou taktikou zaútočit způsobem buď anebo v posledním kole. V předposlední zatáčce závodu, v takzvaném esíčku, kde se „předjet nedá“ úchvatným způsobem zaútočil a dostal se před Tomáše. Do poslední zatáčky několik metrů do cíle tak Valter vjížděl jako první. Nechal však Tomášovi příliš místa, místo toho, aby se před něj zařadil a zavřel mu cestu vpřed, a jeho „džentlemanství“ se mu krutě vymstilo. V poslední zatáčce byly na tři finálové jízdy v souladu s informací v sobotní rozpravě umístěny kužely, které vymezovaly trať, avšak Valter po předchozím předjížděcím manévru v esíčku a ve snaze si co nejvíce zkrátit trať k cílové čáře, vědom si toho, že Tomáš bude mít výjezd rychlejší, narazil do dvou kuželů, které několik metrů vlekl do cíle, a i přesto, že statečně neubral, zpomalil se a skončil třetí se ztrátou čtyř desetin sekundy.

„Samozřejmě nás moc mrzí, že se nám v Sosnové stejně jako minulý týden nepodařilo zvítězit. Mnohem důležitější ale je poznání, že nejrychlejší kola ve všech jízdách, stejně jako úchvatné předjíždění, ještě nemusí znamenat prvenství, když chybějí zkušenosti s tím, jak se chovat po předjetí soupeře. Budeme na tom pilně pracovat. Doma jsme otevřeli i tak „Rychlé špunty“ a bednu náležitě oslavili, protože Valter, Michal Šťastný a celá HKC Akademie bojovali statečně a pro úspěch udělali maximum“ uvedl David Vlk, otec a manažer Valtera.

:::

Valter Vlk finished 3rd in National Championship race in Sosnová. After series of technical difficulties Valter managed to arrive 6th in qualifying. In the first race he was 3rd, in the second race he was 2nd and in the superfinals he was leading till the last corner where he accidentaly hit retarders, lost speed and paced 0,2 secs behind the winner.

:::

Více info na Facebooku / More info on Facebook

http://www.facebook.com/valtervlk

:::

Zpět na úvodní stranu / Back to the home page

Advertisement

2 odpovědi na “Smůla se v Sosnové na Valtera Vlka znovu přilepila / Unlucky weekend in Sosnová

  1. Zbytečné ne, nebezpečné ano. Na jednu stranu děti nejsou hodnoceny, na druhou se dovažují? Takže soupeří se nebo ne? Sport nebo víkendový happening? Díky, jsme rádi, že je zde vidět talent, ten se nedá koupit, natrénovat a úpravy pravidel také na tom nic nezmění. Jinak ale podmínky všichni stejné nemají. I zde hrají roli peníze a zkušenosti. Když máte peníze, můžete si dovolit měřit výkon motoru na brzdě, vybírat ten nejlepší z řady motorů, můžete více trénovat atd. Posuzovat talent v dětských kategoriích je relativní a zbytečné, za rok může být vše jinak. Za nás mluví objektivní fakta a výsledky. Faktem je, že i se závažím zajel Valter v každém závodě nejrychlejší kolo. Jede první celou sezónu, brzdu nemáme a trénujeme na letišti :-).

    To se mi líbí

  2. Nemyslím si že je to zbytečné, takhle mají aspoň všichni stejné podmínky. Tudíž zde je opravdu vidět jezdecký talent

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s