Valter Vlk: Sport je cesta, nikoli cíl

Media: Deník 26. 6. 2020 #press #news #resume #tisk (klikni pro zobrazení / click to open).
Deník, 26. 6. 2020, rubrika Lidé odvedle: příběhy vašich příbuzných, sousedů či lidí, které potkáváte
Valter Vlk: Sport je pro malého „vícebojaře“ cesta, nikoli cíl
Nejmladší tovární jezdec na světě, vicemistr Itálie v motokárách, bronzový v italském kartingovém poháru, ale také úspěšný hokejista neratovických Buldoků, držitel řady týmových i individuálních hokejových ocenění, brankář FC Lobkovice, vyhlášený nejlepším gólmanem tradičního lednového halového turnaje na Gymnáziu Františka Palackého, vítěz atletických závodů jako například Běh o pohár starosty Města Neratovice, nebo také krajské školské soutěže Středočeská inline brusle. Neúplným výčtem sportovních úspěchů je jedenáctiletý Valter Vlk (chybí dřívější zlaté medaile z Mikulášského karate či nedávné stříbro z otevřeného závodu v dráhové cyklistice) poměrně výjimečný. Školák 2. ZŠ M. Plešingera – Božinova jinak ze všeho nejraději staví lego, nebo si stejně jako jiné děti hraje na tabletu.
Do motokár se zamiloval, sotva začal chodit. Na výstavě Rychlá kola v Lysé nad Labem si jednu vyhlédl a trval na tom, aby mu nastartovali motor. Krátce nato našel svůj první závodní stroj pod stromečkem a zima nezima začal trénovat a na trati byl několikrát do týdne. Zpočátku jezdil, kde se dalo, na mělnickém dopravním hřišti, na letišti v Milovicích, na minibikové dráze v Pardubicích. V pěti letech vyhrál první závod, v šesti vytvořil několik českých rekordů ve své věkové kategorii a díky tomu se stal továrním jezdcem české Pragy, která dávno nedělá „vejtřasky“ – dnes je to přední světový výrobce motokár, supersportovních aut či letadel. S Pragou jel například Aleš Loprais letošní Dakar. „Za úspěchy v motokárách vděčí Valter především lidem, kteří nám pomohli, ať už to byl jeho první trenér a mechanik nebo později možnost tréninku v Praga Areně a obecně podpora Pragovky,“ vysvětluje Valterův otec David.
Motorsport je i přes veškerou podporu velmi drahou záležitostí a další vývoj v závodnické kariéře by vyžadoval stěhování rodiny do Itálie, což bylo nereálné. Valter se tak stal ambasadorem Pragy a jezdecké školy Prague Academy. Propaguje motokáry po celém světě, má za sebou řadu mediálních vystoupení a například před dvěma lety byl úplně první, kdo jel v motokáře na rumunské silnici Transfagaras, kterou známý pořad Top Gear považuje za nejkrásnější na světě. V krátkém čase se rozrostla i jezdecká škola Pragueacademy, prošla jí dosud už tisícovka dětí. Valter s nimi dnes jezdí pro radost, ale také, aby se udržel v kontaktu. Doufá totiž, že na prahu dospělosti k závodění vrátí.
„Chci být konstruktérem a pomáhat při vývoji závodních aut. Teď se soustředím na hokej, to je můj hlavní sport, a do toho dělám fotbal. Ten mě dřív moc nebavil, chodil jsem tam s bráchou, on zase nechtěl hrát hokej. Hrál jsem obranu, jsem rychlý, nemám moc techniku, tak to doháním důrazem, který jsem se naučil v hokeji, ale pak onemocněl brankář, já jsem začal chytat a už jsem v bráně zůstal,“ říká Valter.
Rozmanitost sportovních aktivit, která se na první pohled může zdát až bláznivá, je naopak podle sportovních odborníků a trenérů až do věku čtrnácti či patnácti let ideální a umožňuje dětem rozhodnout se pro správný sport. „Abychom to logisticky zvládli, dělají oba synové stejné sporty. Trenéři podporují, aby zkoušeli další aktivity. Martin Chabada, trenér Buldoků, umožnil, aby místo suché přípravy na hokeji chodili do karate, nebo na fotbal. Marek Mixa, trenér reprezentace v cyklistice, kterou si kluci úspěšně zkusili během koronaviru, protože jiné sporty dělat nemohli, nemá problém s tím, že na běžné tréninky nechodí a připravují se individuálně pod jeho vedením. Pro všechny sporty platí, že nejvíc času se nevěnuje konkrétnímu sportu, ale všeobecné tělesné průpravě, takže kluci si dají rozcvičku doma, hodíme je na hokej a po hokeji jdou na kolo nebo na fotbal. Být celý den venku bylo dříve běžné. Sport je pro nás cesta a ne cíl. Trávíme čas společně, cestujeme na za závody či zápasy a poznáváme nová místa nebo nové lidi,“ popsal recept na úspěch David Vlk.

undefinedundefined
undefinedundefined

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s